Jak prawidłowo zadbać o swój uśmiech- jakie suplementy diety warto stosować na zdrowe zęby?
Uśmiech to charakterystyczny objaw, który definiuje nasze przyjazne usposobienie i jest oznaką radości. Jednak samo usposobienie i pozytywne emocje nie są gwarancją pięknego uśmiechu. Znaczącą rolę odgrywają w tym, zdrowie i kondycja zębów. Powodów dla których warto dbać o zęby jest mnóstwo. Najważniejszy - troska o zdrowie i dobre samopoczucie. Zdrowe zęby to zdrowy cały organizm. Choroby zębów wywołują nie tylko ból i stany zapalne w obrębie jamy ustnej, ale zaburzają prawidłową pracę innych organów. Zły stan uzębienia szczególnie odbija się na zdrowiu układu krwionośnego i pokarmowego. Wpływa również niekorzystnie na naszą samoocenę, a ta z kolei może poczynić szkody w naszym zdrowiu psychicznym. Dlatego nie tyle dla pięknego uśmiechu, ale dla zdrowia ogólnego i dobrego samopoczucia należy zadbać o zęby.
Jak prawidłowo dbać o zęby?
Pierwsza myśl - właściwa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa. Tak, są to rzeczy istotne, ale niewystarczające, aby cieszyć się zdrowym uzębieniem. Podobnie, jak w przypadku zdrowia całego organizmu, ogromne znaczenia ma nasza dieta. Dostarczane w odpowiednich ilościach wraz z pożywieniem składniki odżywcze są najlepszym źródłem witamin i minerałów niezbędnych dla kondycji zębów. Jeśli zastanawiasz się, co jeść na zdrowe zęby, warto pamiętać, że w codziennych posiłkach nie powinno zabraknąć produktów bogatych w wapń i fosfor (minerałów odpowiadających za stan kości i zębów), witaminy D, która pomaga je przyswajać, witaminy C, wzmacniającej naczynia krwionośne (zapobiega krwawieniu z dziąseł), witaminy A, która pozytywnie wpływa na stan błony śluzowej i tkanek przyzębia oraz witamin z grupy B, których brak może powodować stany zapalne w obrębie jamy ustnej.
Co jeść na zdrowe zęby?
Naturalnym źródłem wapnia są mleko i produkty mleczne takie jak: maślanka, kefir, śmietana, jogurt naturalny, także zielone warzywa i płatki owsiane. Fosfor znajdziesz w żółtym serze, orzechach, wątróbce, soi. By zapewnić sobie odpowiednią dawkę witaminy D, należy w słonecznie dni eksponować 20 % odkrytego ciała (przez 15 minut) na działanie promieni słonecznych (witamina D produkowana jest w skórze pod wpływem słońca) oraz włączyć do diety tłuste ryby morskie. Dobrym źródłem witaminy a są czerwone, pomarańczowe, żółte i zielone warzywa i owoce np. papryka, szpinak, morele, marchew, buraki. Witaminę C znajdziesz w dzikiej róży, czarnej porzeczce, owocach cytrusowych, warzywach kapustnych, papryce. B - ich źródłem są mięso i podroby, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste. Z różnych powodów bywa jednak tak, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi potrzebnej do prawidłowego działania (i zdrowych zębów również) naturalnej dawki witamin i minerałów. Co wtedy?
Suplementy na zdrowe zęby
Bez paniki! W sytuacji, gdy nie możemy organizmowi zapewnić odpowiedniej dawki witamin i minerałów wraz z pożywieniem, dobrym rozwiązaniem może okazać się suplementacja. Suplementy na zdrowe zęby to te, które w swoim składzie zawierają wapń, fosfor, witaminy: D, C, A i z grupy B. Pamiętaj! O włączeniu suplementacji powinien decydować lekarz. Należy wybierać preparaty naturalnego pochodzenia o sprawdzonym składzie, od uznanych producentów i kupować w dobrych, sprawdzonych sklepach (takich jak NaturaWit). Ale rzecz najważniejsza! W przypadku zdrowia zębów (tak jak zdrowia organizmu), lepiej chorobom zapobiegać niż leczyć. Pomyśl o tym, nim sięgniesz po kolejny czekoladowy batonik czy gazowany, słodki napój.