Co stosować na porost włosów- w jaki sposób możemy przyspieszyć porost włosów?

Zdrowe, piękne i lśniące włosy - posiadacze takowych to prawdziwi szczęściarze. Niestety matka natura tym darem nie obdarzyła wszystkich jednakowo co nie znaczy, że nie można jej pomóc, by cieszyć się przynajmniej zdrową “czupryną”. Zdrowe włosy z reguły rosną 1 cm na miesiąc. Łatwo policzyć, o ile centymetrów ich długość może zwiększyć się w ciągu roku. Z badań wynika, że wraz z wiekiem (po 30 roku życia) włosy słabiej rosną. Szybkość przyrostu włosów jest sprawą indywidualną, często uwarunkowaną genetycznie, a z genetyką nie łatwo walczyć. Zdarza się jednak, że nawet właściciele gęstych, błyszczących włosów mogą zauważyć ich wolniejszy wzrost, słabszą kondycję, łamliwość, a nawet wzmożone wypadanie. W jaki sposób możemy temu zapobiec- co przyspiesza porost włosów?
Co może być przyczyną złej kondycji włosów i tego, że przestają rosnąć?
Po pierwsze, należy przyjrzeć się swojej diecie. Uboga w składniki odżywcze może powodować problemy ze skórą, włosami i paznokciami. Na zły stan włosów wpływa niedobór takich składników w pożywieniu jak: żelazo, cynk, selen, witaminy z grupy B, A, C, E.
Stres - ten potrafi zdziałać spustoszenie w całym organizmie, nie oszczędzając włosów. Zbyt wysoki poziom kortyzolu, hormonu stresu może powodować wzmożoną łamliwość włosów i tym samym hamować ich wzrost. Kolejną przyczyną słabego wzrostu włosów, a nawet ich nadmiernego wypadania może być ich zła pielęgnacja oraz uszkodzenia mechaniczne (farbowanie, prostowanie, suszenie, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków). Choroby skóry - łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry - to kolejny problem zagrażający kondycji włosów i ich wzrostowi. Problem wpływającym na stan włosów są zaburzenia hormonalne i wiele innych chorób. Jeśli więc zauważymy, że z naszymi włosami dzieje się coś niedobrego, w pierwszej kolejności należy skontrolować stan zdrowia. Z kolei wizyta u trychologa pomoże ustalić, czego naszym włosom brakuje. Ważne! Włosy nie przestaną źle wyglądać i szybciej rosnąć z dnia na dzień. Na ich regenerację potrzebujesz od 1-4 miesięcy.
Jak przyspieszyć porost włosów?
Stara dewiza “lepiej zapobiegać niż leczyć” dotyczy również zdrowia i kondycji włosów.
Zbilansowana dieta, w której nie brakuje zielonych warzyw liściastych, kolorowych warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych i nasion to jeden ze sposobów pobudzenia włosów do wzrostu. Odpowiednia pielęgnacja - włosy powinny być regularnie myte i odżywianie. Kosmetyki do pielęgnacji włosów muszą być dostosowane do rodzaju włosów, a w ich składzie powinny się znaleźć substancje wspomagające wzrost. Z kolei masaż skóry głowy wzmacnia ukrwienie cebulek włosowych, dotlenia je i pobudza włosy do wzrostu. Przycinanie co 3-4 miesiące końcówek włosów zapobiega ich rozdwajaniu, kruchości i łamliwości.
Czy suplementy na porost włosów to dobry sposób na poprawienie ich kondycji i przyspieszenie wzrostu?
Jeżeli za złym stanem fryzury i osłabieniem fazy wzrostu włosów stoi niedobór składników odżywczych, zbilansowana dieta to najlepsza droga do odzyskania gęstych, lśniących włosów i pobudzenia wzrostu. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniej podaży cennych dla zdrowia włosów składników, dobrym rozwiązaniem może być suplementacja. Tę należy wdrożyć tylko po konsultacji ze specjalistą. Suplementy diety na porost włosów powinny w swoim składzie zawierać witaminy z grupy B (biotyna, ryboflawina, kwas foliowy, kwas pantotenowy), krzemionki, aminokwasy siarkowe, cynk, żelazo, witaminę C, A i E. Postaw na suplementy oparte na naturalnych wyciągach (w naturze tkwi siła).
Niektórych przyczyn słabszej kondycji włosów i ich powolnego wzrostu czy wypadania nie jesteśmy w stanie wyeliminować (genetyka), jednak w większości przypadków możemy skutecznie zapobiegać, spowalniać i minimalizować skutki działania niekorzystnych czynników.