Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Co stosować na osłonę żołądka?

2024-01-22
Co stosować na osłonę żołądka?

Organizm człowieka to “skomplikowany mechanizm”. Aby działał prawidłowo potrzebuje odpowiedniej dawki składników odżywczych takich jak białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały dostarczane wraz z pożywieniem. Za przyjmowanie i przetwarzanie pokarmów odpowiedzialny jest układ pokarmowy. To dzięki jego pracy powstają substancje odżywcze, które przekazywane są do krwioobiegu i wraz z krwią docierają do każdej komórki naszego ciała zapewniając właściwe działanie wszystkim narządom i układom. Integralną część układu trawiennego stanowi żołądek. Do jego zadań należy dalsze trawienie pożywienia (trawienie zaczyna się już w jamie ustnej), mieszanie, rozdrabnianie i przesuwanie pokarmu do kolejnej części układu. Żołądek wydziela kwas solny, który uaktywnia enzymy trawienne i działa bakteriobójczo. O jego istnieniu przypominamy sobie wówczas, gdy pojawiają się odbijania, nudności, utrata apetytu, uczucie pełności, bóle w nadbrzuszu, nudności, biegunka. Niestety, to znak, że praca tego organu została w jakiś sposób zakłócona i najprawdopodobniej doszło do zapalenia błony śluzowej żołądka.

Co szkodzi żołądkowi i co stosować na jego osłonę?

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń pracy żołądka należą: zła dieta, stres, stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, antybiotyków, używki (alkohol, papierosy), zatrucie toksynami, zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Lekceważenie nawet z pozoru błahych objawów, szczególnie takich, które się powtarzają, może doprowadzić do poważnych chorób wymagających skomplikowanego leczenia. Wszystkie, niepokojące objawy ze strony organizmu wymagają konsultacji lekarskiej. W wielu przypadkach, aby przywrócić prawidłowe działanie żołądka i pozbyć się dyskomfortu wystarczy wyeliminowanie drażniących czynników, prawidłowa dieta i stosowanie naturalnych środków przeciwzapalnych i osłonowych dla żołądka (kiszonki, kefiry, jogurty). Pomóc mogą suplementy diety zawierające wyciąg z nasion lnu, babki płesznik, prawoślazu oraz preparaty probiotyczne dostępne bez recepty.

Co na osłonę żołądka

Jak działają osłony na żołądek?

Żywe mikroorganizmy probiotyczne - osłony na żołądek występują naturalnie w przewodzie pokarmowym człowieka. Dbają o równowagę mikroflory jelitowej, tworzą w obrębie przewodu pokarmowego barierę przeciw bakteriom chorobotwórczym, pomagają przywrócić równowagę mikroflory jelitowej po antybiotykoterapii, wspomagają pracę układu trawiennego, zapobiegają m.in. zakażeniom jelitowym i stanom zapalnym, wspierają odporność organizmu, poprawiają trawienie i wchłanianie składników odżywczych z pokarmu.

Co na osłonę żołądkaProbiotyki w postaci suplementów diety to specjalnie wyselekcjonowane kultury bakterii lub drożdżaków, które dostarczone do organizmu drogą pokarmową działają w taki sam sposób jak probiotyki naturalnie zasiedlające jelita - pomagają chronić i łagodzić stany zapalne różnego pochodzenia w obrębie układu trawiennego w tym żołądka. Probiotyki suplementy mogą mieć postać proszku, kropli bądź kapsułek. Ważne, aby zawierały przebadane szczepy bakterii czy drożdży o udowodnionym działaniu. Najpopularniejsze bakterie probiotyczne należą do rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium są to również drożdże, czyli Saccharomyces boulardii.
Dobre suplementy probiotyczne powinny w opisie zawierać nazwę rodzaju, gatunku i szczepu bakterii.

Na kondycję układu pokarmowego pozytywny wpływ mają również prebiotyki. To z kolei substancje wspierające wzrost naturalnej mikroflory jelitowej, czyli mikroorganizmów probiotycznych. Oprócz probiotyków i prebiotyków w sprzedaży znajdują się synbiotyki, w których składzie znajdują się zarówno probiotyki jak i prebiotyki.

Należy wziąć pod uwagę, że osłona na żołądek może nie zadziałać od razu - mikroflora jelitowa w niektórych przypadkach regeneruje się nawet kilka miesięcy.

“Lepiej zapobiegać niż leczyć” - dlatego nie odkładaj dbania o własne zdrowie na jutro. Zdrowy tryb życia oparty na zbilansowanej diecie i aktywności ruchowej to najlepsze, co możesz podarować swojemu organizmowi, by cieszyć się dobrym samopoczuciem na co dzień.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel